Çatı yapımı, en az bina inşası kadar önemli bir iştir. Her ne kadar kolay ve basit gibi görünse de bazı teknik detaylara dikkat edilmediği ve gerekli özen gösterilmediği takdirde kısa süre sonra sorunlar görülmeye ve çatı işlevsiz hale gelmeye başlayacaktır.

Her çatı kendine ve binaya özeldir. Çünkü çatılar binaya göre, binaya uygun ve binanın mimarisini bozmayacak şekilde yapılmalıdır. Diğer yandan bölgenin iklimi, yağış rejimi, rüzgar durumu, nem oranı gibi hususların da çatı yapımı esnasında dikkate alınması gerekir. Örneğin; çok katlı binalarda çatılar daha yukarıda olacağı için daha fazla rüzgar alacağı kesindir. Bu yüzden bu binaların çatı yapımı için kullanılacak malzemenin biraz daha ağır ve mukavemetli olması gerekir. Ayrıca malzemelerin birbiri ile bina gövdesi ile birleşim yerlerinin çok iyi entegre edilmesi ve hiç boşluk bırakılmaması önemlidir.

Çatı yapımı esnasında binanın mimari ve inşaat özelliklerinin dikkate alınması ve çatı projesinin buna göre oluşturulması şarttır. Su tahliye sistemi, çatının büyüklüğü, inşaat için kullanılan malzeme gibi hususlar mutlaka değerlendirilmelidir. Görsel anlamda da bina ile uyumlu ve şık tasarımlar yapılmalıdır. Ayrıca çatının üzerinin kapalı yada açık olmasına göre bir değerlendirme yapılarak yalıtım uygulamalarının çatı yapımı aşamasında gerçekleştirilmesi en doğrusudur. Çünkü kapalı çatılar ile teras çatılarda yapılacak yalıtım uygulamaları farklı malzemelerle ve tekniklerle gerçekleştirilmektedir. Ayrıca su tahliye sisteminin en sağlıklı şekilde oluşturulması, mevcut bina yapısında bu konuda eksiklikler varsa bunların giderilmesi, su dereleri ve drenaj borularının sağlam ve fonksiyonel olarak düzenlenmesi gerekir.

Çatı yükseltilerek üstü kapatılacaksa çatı boşluğunun nasıl değerlendirileceği iş sahibine sorulmalı ve eğer kullanım amaçlı bir alan yaratılmak isteniyorsa projenin buna göre oluşturulmalıdır. Çünkü çatı iskeletinin baştan savma oluşturulması çatıları işlevsiz hale getirebilir.

Çatı yapımı işinde kullanılacak malzeme de çok önemlidir. Ucuz malzeme kullanarak işçilikten kar etmek isteyen firmalar konusunda dikkatli davranmak gerekir. Çünkü çatı işlerinde iki husus büyük önem taşır; ustanın tecrübesi ve kullanılan malzemenin kalitesi. Bu ikisinden birinde eksiklik varsa çatıdan beklenen faydanın sağlanması çok zor olacaktır.

Çatılar sundurma, beşik, kırma, mansard, kombine çatı şeklinde tasarlanır ve binaya uygun olan çatı şekli yapılır. Çatıya seçilen çatı çeşidine göre yalıtım yapılmalıdır. Duvar ve baca dipleri, derelerin, olukların, çinko levhalarla ve kiremit altına jüt serilerek su yalıtımı eksiksiz olarak yapılmalıdır. Kiremit çatılarda çatı içine uygun kalınlıkta cam yünü ve üzerine ziftli kâğıt serilerek ısı yalıtımı muhakkak yapılmalıdır. Diğer çatı şekillerinde ise çeşitli ısı yalıtım ürünleri kullanılabilir, ancak amaca yönelik kullanılmadığında çoğu zaman verim alınamamaktadır.

Çatınızı yenilemek istiyorsanız firmamızdan detaylı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.


SORULARINIZ VE BİLGİ ALMAK İÇİN BİZİ ARAYIN